Eyüp Gezilecek Yerler

İstanbul’un en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Eyüp’te görülecek pek çok tarihi eser bulunmaktadır.

Eyüp Gezilecek Yerler

İstanbul'un en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Eyüp'te görülecek pek çok tarihi eser bulunmaktadır.

Eyüp Gezilecek Yerler Avrupa yakasında yer alan ilçelerden biri olan Eyüp, Haliç kıyısında başlar ve Karadeniz kıyılarına dek uzanır. Çok geniş bir alan üzerine kurulu olan bölge İstanbul Surları'nın dışına dek ulaşır.

Osmanlı döneminde çok önemli bir yerleşim yeri olan Eyüp'te özellikle Osmanlı'dan kalan pek çok tarihi yapı vardır. Eyüp'te görmenizi önerdiğimiz tarihi yapılar ve önemli mekanlar şunlar:

Eyüp Sultan Camii: İlçenin simgesi ve kutsal bir ziyaret yeri olan Eyüp Sultan Camii, İstanbul'un ilk sultan camisidir. Ebu Eyyup'un mezarının yanı başına kurulu olan ve Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılan camide birçok kabir, türbe ve lahit vardır. Yüzyıllar boyu Osmanlı padişahlarının kılıç kuşandığı camidir.

Eyüp Sultan Türbesi: Eyüp Sultan Camii'nden önce, Ebu Eyyup'un mezarının keşfedilmesinden hemen sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Eyüp Sultan Türbesi orijinal haliyle günümüze ulaşmıştır.

Caferpaşa Medresesi: Caferpaşa Medresesi 16. yy'da Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman'ın son savaşında silahtar olan Cafer Paşa adına inşa ettirilmiştir.

Zalpaşa Camii: Medrese, türbe ve çeşmenin de yer aldığı bir külliye olan Zalpaşa Camii, Kanuni Sultan Süleyman'ın veziri Zal Mahmut tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Günümüze dek pek çok onarımdan geçen cami Eyüp'te görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Feshane: Günümüzde fuar, kongre ve kültür merkezi olarak kullanılan Feshane, II. Mahmut döneminde orduya üniforma dikmek için kurulmuştur. Haliç kıyısında yer alan Feshane tarihi bir yapıdır. Feshane özellikle Ramazan ayında İstanbullular'ın akın ettiği bir şenlik yeridir.

Pierre Loti Tepesi: Eyüp'ün simgelerinden biri olan Pierre Loti Tepesi muhteşem Haliç ve İstanbul manzarasıyla ünlüdür. İsmini Fransız yazar Pierre Loti'den alan tepeye teleferikle veya yeşillikler içinde yer alan yoldan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

santralistanbul: Çok boyutlu bir uluslararası sanat ve kültür platformu olan santralistanbul 2007 yılında kuruldu. Açıldığı günden bu yana pek çok sergiye ve etkinliğe ev sahipliği yapan mekan günümüzde İstanbul'un önde gelen kültür ve sanat merkezlerinden biridir.

Bunların dışında Eyüp'te pek çok medrese, türbe, imarethane, cami, kilise, külliye ve hamam vardır. Eyüp geziniz sırasında bu tarihi yapıları da görebilirsiniz.

Eyüp gezilecek yerleri için misafir tavsiyeleri

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Aziz Paşa Mesire Yeri
Aziz Paşa Mesire Yeri

-

Aziz Paşa Mesire Yeri

Bu hafta sonumu zehir etti, bulmak için iki saat araçla o yol güzergahı üzerinde yol katettim. Girişin önünden defalarca geçmeme rağmen düzgün hiç bir tabela olmaması nedeni ile çok zor buldum ama uzun bir zaman önce mesire yeri kapatılmış. O Aziz Paşa'nın ruhuna Fatiha. :))

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Pierre Loti
Pierre Loti

-

Mehmet Kaya tarafından...

Eyüp gezisi yapmak istiyorsanız sanırım bir gününüzü ayırmalısınız.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Bölgede Son YorumlananlarKelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Eyüp

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Eyüp Gezilecek Yerler

Toplam 12 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En uygun sonuca göre listele En uygun sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un gezilecek yerleri saymakla bitmez. Bildiğimi yerlerden daha çoktur bilmediğimiz tarihi mekanlar. Kiminin önünden geçeriz fark etmeden, kimi yapı ise uzaklarda olsa da gösterir kendini, fark edilmeyi bekler.

Hirami Ahmet Paşa Mescidi de belki de şimdiye kadar fark edemediğiniz yapılardan biridir. Esasında köklü bir tarihe ve günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış mimariye sahiptir. Doğu Roma döneminde yapılmış bir dini yapıdır Hirami Ahmet Paşa Mescidi. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmese de 11. veya 12. yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. 1586 yılında ise Hirami Ahmet Paşa tarafından mescide çevriliyor. Eyüp'e bağlı olan Defterdar Mahallesi'nde bulunduğu için ulaşımı oldukça kolaydır. Hem dış mimarisi hem de İç dekorasyonu mistik bir atmosfer eşliğinde sizleri tarihin en derin dönemlerine götürecek.

Eyüp'te olduğunuz bir gün Hirami Ahmet Paşa Mescidi'ne mutlaka gitmenizi öneririz. Eğer bu geziyi erken saatlerde tamamlarsanız; Eyüp Sultan Camii'ne ve santralistanbul'a gidip gezinize devam edebilirsiniz. Tabii Pierre Loti'nin muhteşem Haliç manzarasında demli bir çay içmeyi unutmak yok.

 • Doğal Güzellikler
İstanbul'un en çok ziyaret edilen piknik alanlarından biridir Aziz Paşa Mesire Yeri. Eyüp-Kemerburgaz'da bulunur ve geniş bir bitki örtüsüne sahiptir.

Bol oksijene sahip olan Aziz Paşa Mesire Yeri'ne bir hafta sonunda gidebilir ve bol oksijenli bir ortamda dostlarınızla birlikte piknik yapabilirsiniz. Buradaki tepeye genellikle özel şirket, okul ve derneklerin yapacakları aktiviteler için oldukça elverişlidir. Kafeteryasında mangal malzemeleri bulabilirsiniz. Ulaşımda zorluk yaşamayacağınız Aziz Paşa Mesire Yeri, Maslak-Gültepe-Levent-Kağıthane gibi yerleşim alanlarına yakın olması sebebiyle çoğu günlerde insanların kahkahasıyla şenlenmeye devam ediyor. Bu arada İstanbul\'un önemli piknik alanları arasında bulunan Göktürk Göleti, Binbaşı Mesire Yeri, Elmasburnu Mesire Yeri, Tayakadın Mesire Yeri, Neşet Suyu ve Ayvat Bendi mesire yerinin de piknik yapmak için tercih edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un tarihi yapılarından biri olan Feshane, Eyüp ilçesinde bulunmaktadır ve Haliç kıyısını güzelleştiren yapıtlardan biridir.

1826 yılında ll. Mahmut tarafından yapılan Feshane, yeniçeri ordusunun üniformalarının dikilmesi amaçlı yapılmıştır. Günümüzde ise uluslararası fuar, kongre kültür merkezidir.

Özellikle ramazan ayındaki eğlencelerin düzenlendiği Feshane'de iftar öncesi ve sonrasında ilgi çekici etkinlikler yapılmaktadır. Burada bulunan Feshane Çocuk Eğlence Parkı'da küçüklerin en çok vakit geçirdiği yerler arasındadır. Feshane etkinliklerini takip ederek siz de eğlenceli vakitler yaşayabilirsiniz. Feshane'de keyifli vakitlerden sonra Eyüp'teki Eyüp Sultan Camii'ni, Eyüp Sultan Türbesi'ni, Cafer Paşa Medresesi'ni de gezi listenize ekleyebilirsiniz.

 • Doğal Güzellikler
Eyüp ve Haliç\'in birlikteliğine ortak olan Pierre Loti kahvesi, adını 1876 yılında Fransa\'dan İstanbul\'a gelen Fransız yazar Pierre Loti\'den almıştır.

Gerçek adı Julien Viaud'dur. Pierre Loti ismini neden kullandığı hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte bir iki tane rivayet vardır. Pierre Loti'yi bu kahveye çeken önemli bir etkisi de Aziyade adında evli bir Osmanlı hanımıymış.

Sık sık bu kahveye gelen Aziyade Hanım\'a aşık olmuş ve aralarında büyük bir aşk yaşanmıştır. Ayrıca Pierre Loti, Aziyade adında roman yazarak büyük aşkını ölümsüzleştirmiş ve hem gerçek hayatta hem de romanında bu aşkı doyasıya yaşamıştır.

Bu eşsiz tepenin adını Eyüp Sultan Tepesi olarak değiştirmek isteyen belediye meclisince sunulan öneri pek çok çevreden büyük tepkiler görmüştür. Bunun üzerine sunulan bu öneri belediye meclisi tarafından reddedilmiştir. Tepe ve burada bulunan çay bahçesi, İstanbul'a gelen turistlerin sıkça ziyaret ettiği bir yerdir. Eyüp Sultan Camisi'nin yanındaki mezarlıkların arasından geçerken Haliç'in eşsiz görüntüsü karşısında güzel bir yürüyüş yapmak oldukça keyifli olacaktır.

Bugün, belki dostunuzla belki aşkınızla geçtiğiniz bu yol; yıllardır nice aşıkların buluşma noktası olmuş, kimilerine huzur veren havasıyla yalnızlıklarını unutturan muhteşem bir yer olmuştur. Yolun sonuna geldiğinizde sizi Pierre Loti Kahvesi karşılayacaktır ve tatlı yorgunluğunuzun ardından orada oturup çay içmek hayatınızda unutmayacağınız bir anı olarak kalacaktır.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Mimar Sinan'ın yapıtların biri olan Caferpaşa Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman'ın son savaşında (Zigetvar Savaşı) silahtar olarak bulunan Cafer Paşa'nın adına yaptırılmıştır.

Cafer Paşa'nın önemli bir özelliği daha var. Kanuni Sultan Süleyman'a çok benzemektedir ve Kanuni şehit edildikten sonra ordu dağılmasın diye başa getirilmiştir ve Kanuni Sultan Süleyman adına ferman yayınlamıştır.

Caferpaşa Medresesi'nde on tane küçük sınıf ve bir tane büyük salon bulunmaktadır. Şu an bir kültür merkezi olarak varlığına devam eden Caferpaşa Medresesi'nde birçok meslek eğitimi verilmektedir. Caferpaşa Medresesi gezinizin ardından Şah Sultan Camii\'ni, Eyüp Sultan Türbesi'ni ve Eyüp Sultan Camii'ni ziyaret etmeyi unutmayın. Son olarak Pierre Loti'ye gidip dinlenebilir ve manzarası eşliğinde huzurlu vakitler geçirebilirsiniz.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

1765'te III. Mustafa döneminde yaptırılan Ayvat Bendi, ismini aldığı Ayvat Deresi'nde bulunmaktadır.

Aynı zamanda Belgrad Ormanları'nın en güzel manzaralarından birini oluşturan Ayvat Bendi, bir mesire yeri özelliği de taşımaktadır. Üstelik yabani hayvan türü bu bölgede fazlasıyla mevcuttur ve bu durum bölgenin önemini daha da arttırmıştır. Bir hafta sonunu Ayvat Bendi mesire yerine gelerek dostlarınızla birlikte doğanın içinde piknik yapabilirsiniz. İstanbul'un içinde fakat tüm karmaşadan uzak bu yeşil alan, sizi saatlerce dinlendirecek. tabiatın en güzel fotoğraflarını çekeceğiniz Ayvat Bendi'nde çevreye keşifler yaparken gözünüze çarpan tüm güzellikleri ölümsüzleştirebilirsiniz. Kemerburgaz'da girişi olan Belgrad Ormanı'ndan Ayvat Bendi mesire yerine ulaşabilirsiniz. Eyüp'de bulunan Aziz Paşa Mesire Yeri ve Pierre Loti de en güzel manzaraya sahip olan gezilecek yerler arasında.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

santralistanbul, 1911 yılında kurulup 1983\'e kadar kentin elektriğini sağlayan Silahtarağa Elektrik Santrali\'nin restore edilip dönüştürülmesi ile 2007 yılında kuruldu.

İlk kent ölçekli elektrik santrali olan bu yer, taşıdığı miras açısından da bu dönüşüm projesinin ülkemizin en önemli projelerinden biri olmasını sağladı.

Türkiye\'nin ilk endüstriyel arkeoloji müzesi olan Enerji Müzesi, Krek Tiyatrosu, Tamirane, Otto Santral ve ana galeri binası ile santralistanbul çok boyutlu bir uluslararası sanat ve kültür platformu.

Açıldığı günden bu yana 20\'den fazla ulusal ve uluslararası sergiye ev sahipliği yapan santralistanbul aynı zamanda çeşitli festivallere, açıkhava organizasyonlarına, konferanslara, eğitim programlarına ve atölye çalışmalarına da bünyesinde yer veriyor.

santralistanbul bünyesindeki ana galeri ile Enerji Müzesi\'ni pazartesi günleri dışında hafta içi 10:00-18:00, hafta sonu 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

santralistanbul iletişim bilgileri:
Telefon: +90 212 311 78 78
Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santralı, Kazım Karabekir Cad. No: 2 Eyüp 34060 İSTANBUL
Web: http://www.santralistanbul.org/

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

560 dönümlük bir alanda oluşturulan Göktürk Göleti, İstanbul'un en cazibeli dinlenme ve eğlenme yerleri arasındadır.

Yürüyüş aktiviteleri yapabileceğiniz Göktürk Göleti Tabiat Parkı, Eyüp'te bulunmaktadır. Elmasburnu Mesire Yeri, Fatih Çeşmesi Mesire Yeri, Aziz Paşa Mesire Yeri, Binbaşı Mesire Yeri ve Neşet Suyu gibi en çok ziyaret edilen ve piknik yapılan yerlerden biri olan Göktürk Göleti, maviyle gökyüzüyle, yeşil doğanın birleştiği alanıyla sizleri misafir etmeye hazır.

Bir hafta sonu ailenizle veya dostlarınızla Göktürk Göleti'ne gelebilir ve keyifli saatler geçirebilirsiniz. Hem İstanbul'un içinde olmak hem de İstanbul'un karmaşasından uzak olmak gününüzü güzelleştirecek.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un her yaştan insana hitap eden piknik alanlarında biri olan Fetih Çeşmesi Mesire Yeri, tıpkı Elmasburnu Mesire Yeri, Göktürk Göleti ve Neşet Suyu gibi etkileyici piknik alanlarından biridir.

İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'in adının konduğu bu bölge sıcacık bir atmosfere sahiptir. siz dostlarınızla veya ailenizle hoş sohbetler yaparken; aynı zamanda çocuklarınız doğanın içinde eğlenceli vakitler geçirecek. Fatih Çeşmesi Mesire Yeri'nde kuş cıvıltıları eşliğinde size unutamayacağınız bir gün yaşatacak. Eyüp-Kemerburgaz yolundan Belgrad Ormanı'na girip 6 kilometre sonra karşınıza çıkacak olan Fatih Çeşmesi Mesire Yeri sizi bir gün de olsa tüm karmaşadan uzaklaştıracak.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Göktürk Göleti, Ayvat Bendi Mesire Yeri, Aziz Paşa Mesire Yeri, Çatalca Anıt Ağaçlar İstanbul'un en güzel ve en keyifli zamanlar geçirebileceğiniz piknik alanları arasındadır.

Bu alanlardan biri de Binbaşı Mesire Yeri'dir. Bu bölgenin bir rivayeti vardır. Derler ki; Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında yaşanan savaşlarda bir bölük asker bu bölgeye sığınmışlardır. Aç ve susuz geçen günlerde bölükbaşı komutanı geceden sabaha kadar açtığı kuyudan su çıkarmaya çalışmıştır ve başarmıştır. Adını da bu rivayetteki olaydan aldığı bilinmektedir. Binbaşı Mesire Yeri Belgrad Ormanı içerisinde, muhteşem doğasıyla en günümüzde en fazla ziyaret edilen yerlerden biri. Bir hafta sonu Binbaşı Mesire Yeri'ne gelip, İstanbul'un karmaşasından biraz olsun uzaklaşabilirsiniz.