Eyüp Gezilecek Yerler

İstanbul’un en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Eyüp’te görülecek pek çok tarihi eser bulunmaktadır.

Eyüp Gezilecek Yerler

İstanbul'un en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Eyüp'te görülecek pek çok tarihi eser bulunmaktadır.

Eyüp Gezilecek Yerler Avrupa yakasında yer alan ilçelerden biri olan Eyüp, Haliç kıyısında başlar ve Karadeniz kıyılarına dek uzanır. Çok geniş bir alan üzerine kurulu olan bölge İstanbul surlarının dışına dek ulaşır.

Osmanlı döneminde çok önemli bir yerleşim yeri olan Eyüp'te özellikle Osmanlı'dan kalan pek çok tarihi yapı vardır. Eyüp'te görmenizi önerdiğimiz tarihi yapılar ve önemli mekanlar şunlar:

Eyüp Sultan Camii: İlçenin simgesi ve kutsal bir ziyaret yeri olan Eyüp Sultan Camii, İstanbul'un ilk sultan camisidir. Ebu Eyyup'un mezarının yanı başına kurulu olan ve Fatih Sultan Mehmet zamanında yapılan camide birçok kabir, türbe ve lahit vardır. Yüzyıllar boyu Osmanlı padişahlarının kılıç kuşandığı camidir.

Eyüp Sultan Türbesi: Eyüp Sultan Camii'nden önce, Ebu Eyyup'un mezarının keşfedilmesinden hemen sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Eyüp Sultan Türbesi orijinal haliyle günümüze ulaşmıştır.

Caferpaşa Medresesi: Caferpaşa Medresesi 16. yy'da Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman'ın son savaşında silahtar olan Cafer Paşa adına inşa ettirilmiştir.

Zalpaşa Camii: Medrese, türbe ve çeşmenin de yer aldığı bir külliye olan Zalpaşa Camii, Kanuni Sultan Süleyman'ın veziri Zal Mahmut tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır. Günümüze dek pek çok onarımdan geçen cami Eyüp'te görülmesi gereken tarihi yapılardandır.

Feshane: Günümüzde fuar, kongre ve kültür merkezi olarak kullanılan Feshane, II. Mahmut döneminde orduya üniforma dikmek için kurulmuştur. Haliç kıyısında yer alan Feshane tarihi bir yapıdır. Feshane özellikle Ramazan ayında İstanbullular'ın akın ettiği bir şenlik yeridir.

Pierre Loti Tepesi: Eyüp'ün simgelerinden biri olan Pierre Loti Tepesi muhteşem Haliç ve İstanbul manzarasıyla ünlüdür. İsmini Fransız yazar Pierre Loti'den alan tepeye teleferikle veya yeşillikler içinde yer alan yoldan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

santralistanbul: Çok boyutlu bir uluslararası sanat ve kültür platformu olan santralistanbul 2007 yılında kuruldu. Açıldığı günden bu yana pek çok sergiye ve etkinliğe ev sahipliği yapan mekan günümüzde İstanbul'un önde gelen kültür ve sanat merkezlerinden biridir.

Bunların dışında Eyüp'te pek çok medrese, türbe, imarethane, cami, kilise, külliye ve hamam vardır. Eyüp geziniz sırasında bu tarihi yapıları da görebilirsiniz.

Eyüp için gezilecek yer tavsiyeleri (2)

 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
Aziz Paşa Mesire Yeri
Aziz Paşa Mesire Yeri

-

Aziz Paşa Mesire Yeri

Bu hafta sonumu zehir etti, bulmak için iki saat araçla o yol güzergahı üzerinde yol katettim. Girişin önünden defalarca geçmeme rağmen düzgün hiç bir tabela olmaması nedeni ile çok zor buldum ama uzun bir zaman önce mesire yeri kapatılmış. O Aziz Paşa'nın ruhuna Fatiha. :))

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
Pierre Loti
Pierre Loti

-

Mehmet Kaya tarafından...

Eyüp gezisi yapmak istiyorsanız sanırım bir gününüzü ayırmalısınız.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)


Kelime ile arama yap

Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Bölge: Eyüp

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü

Aramanızla ilgili olarak

Toplam 12 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Lütfen seçiniz
 • En iyi sonuca göre listele En iyi sonuca göre listele
 • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
 • Puana göre listele Puana göre listele

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

1765'te III. Mustafa döneminde yaptırılan Ayvat Bendi, ismini aldığı Ayvat Deresi'nde bulunmaktadır.

Aynı zamanda Belgrad Ormanları'nın en güzel manzaralarından birini oluşturan Ayvat Bendi, bir mesire yeri özelliği de taşımaktadır. Üstelik yabani hayvan türü bu bölgede fazlasıyla mevcuttur ve bu durum bölgenin önemini daha da arttırmıştır. Bir hafta sonunu Ayvat Bendi mesire yerine gelerek dostlarınızla birlikte doğanın içinde piknik yapabilirsiniz. İstanbul'un içinde fakat tüm karmaşadan uzak bu yeşil alan, sizi saatlerce dinlendirecek. tabiatın en güzel fotoğraflarını çekeceğiniz Ayvat Bendi'nde çevreye keşifler yaparken gözünüze çarpan tüm güzellikleri ölümsüzleştirebilirsiniz. Kemerburgaz'da girişi olan Belgrad Ormanı'ndan Ayvat Bendi mesire yerine ulaşabilirsiniz. Eyüp'de bulunan Aziz Paşa Mesire Yeri ve Pierre Loti de en güzel manzaraya sahip olan gezilecek yerler arasında.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un tarihi yapılarından biri olan Feshane, Eyüp ilçesinde bulunmaktadır ve Haliç kıyısını güzelleştiren yapıtlardan biridir.

1826 yılında ll. Mahmut tarafından yapılan Feshane, yeniçeri ordusunun üniformalarının dikilmesi amaçlı yapılmıştır. Günümüzde ise uluslararası fuar, kongre kültür merkezidir.

Özellikle ramazan ayındaki eğlencelerin düzenlendiği Feshane'de iftar öncesi ve sonrasında ilgi çekici etkinlikler yapılmaktadır. Burada bulunan Feshane Çocuk Eğlence Parkı'da küçüklerin en çok vakit geçirdiği yerler arasındadır. Feshane etkinliklerini takip ederek siz de eğlenceli vakitler yaşayabilirsiniz. Feshane'de keyifli vakitlerden sonra Eyüp'teki Eyüp Sultan Camii'ni, Eyüp Sultan Türbesi'ni, Cafer Paşa Medresesi'ni de gezi listenize ekleyebilirsiniz.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Göktürk Göleti, Ayvat Bendi Mesire Yeri, Aziz Paşa Mesire Yeri, Çatalca Anıt Ağaçlar İstanbul'un en güzel ve en keyifli zamanlar geçirebileceğiniz piknik alanları arasındadır.

Bu alanlardan biri de Binbaşı Mesire Yeri'dir. Bu bölgenin bir rivayeti vardır. Derler ki; Osmanlı İmparatorluğunun son zamanlarında yaşanan savaşlarda bir bölük asker bu bölgeye sığınmışlardır. Aç ve susuz geçen günlerde bölükbaşı komutanı geceden sabaha kadar açtığı kuyudan su çıkarmaya çalışmıştır ve başarmıştır. Adını da bu rivayetteki olaydan aldığı bilinmektedir. Binbaşı Mesire Yeri Belgrad Ormanı içerisinde, muhteşem doğasıyla en günümüzde en fazla ziyaret edilen yerlerden biri. Bir hafta sonu Binbaşı Mesire Yeri'ne gelip, İstanbul'un karmaşasından biraz olsun uzaklaşabilirsiniz.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

560 dönümlük bir alanda oluşturulan Göktürk Göleti, İstanbul'un en cazibeli dinlenme ve eğlenme yerleri arasındadır.

Yürüyüş aktiviteleri yapabileceğiniz Göktürk Göleti Tabiat Parkı, Eyüp'te bulunmaktadır. Elmasburnu Mesire Yeri, Fatih Çeşmesi Mesire Yeri, Aziz Paşa Mesire Yeri, Binbaşı Mesire Yeri ve Neşet Suyu gibi en çok ziyaret edilen ve piknik yapılan yerlerden biri olan Göktürk Göleti, maviyle gökyüzüyle, yeşil doğanın birleştiği alanıyla sizleri misafir etmeye hazır.

Bir hafta sonu ailenizle veya dostlarınızla Göktürk Göleti'ne gelebilir ve keyifli saatler geçirebilirsiniz. Hem İstanbul'un içinde olmak hem de İstanbul'un karmaşasından uzak olmak gününüzü güzelleştirecek.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

santralistanbul, 1911 yılında kurulup 1983\'e kadar kentin elektriğini sağlayan Silahtarağa Elektrik Santrali\'nin restore edilip dönüştürülmesi ile 2007 yılında kuruldu.

İlk kent ölçekli elektrik santrali olan bu yer, taşıdığı miras açısından da bu dönüşüm projesinin ülkemizin en önemli projelerinden biri olmasını sağladı.

Türkiye\'nin ilk endüstriyel arkeoloji müzesi olan Enerji Müzesi, Krek Tiyatrosu, Tamirane, Otto Santral ve ana galeri binası ile santralistanbul çok boyutlu bir uluslararası sanat ve kültür platformu.

Açıldığı günden bu yana 20\'den fazla ulusal ve uluslararası sergiye ev sahipliği yapan santralistanbul aynı zamanda çeşitli festivallere, açıkhava organizasyonlarına, konferanslara, eğitim programlarına ve atölye çalışmalarına da bünyesinde yer veriyor.

santralistanbul bünyesindeki ana galeri ile Enerji Müzesi\'ni pazartesi günleri dışında hafta içi 10:00-18:00, hafta sonu 10:00-20:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

santralistanbul iletişim bilgileri:
Telefon: +90 212 311 78 78
Adres: Eski Silahtarağa Elektrik Santralı, Kazım Karabekir Cad. No: 2 Eyüp 34060 İSTANBUL
Web: http://www.santralistanbul.org/

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Eyüp Sultan Camii'nin yanında bulunan Eyüp Sultan Türbesi, ilk Müslümanlardan biri olan Hazreti Eyüp'e aittir.

Gerçek adı Halid bin Zeyd olan zat, Uhud ve Hendek savaşlarında bulunmuştur ve Hazreti Muhammed'i Medine'ye hicret ettiğinde evinde ağırladığı bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettikten sonra Hazreti Eyüp'ün mezarını buldurmuş ve bir türbe ile cami yaptırmıştır.

Müslümanların ziyaret ettiği önemli yerlerden olan Eyüp Sultan Türbesi, aynı zamanda İstanbul'u ziyaret edip gezenlerin uğrak yerlerinden biridir. Eyüp Sultan Türbesi'ni gezdikten sonra Pierre Loti'de dinlenip Haliç manzarası eşliğinde sıcak bir çay içmeyi sakın unutmayın.

 • Doğal Güzellikler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul'un her yaştan insana hitap eden piknik alanlarında biri olan Fetih Çeşmesi Mesire Yeri, tıpkı Elmasburnu Mesire Yeri, Göktürk Göleti ve Neşet Suyu gibi etkileyici piknik alanlarından biridir.

İstanbul'u fetheden Fatih Sultan Mehmet'in adının konduğu bu bölge sıcacık bir atmosfere sahiptir. siz dostlarınızla veya ailenizle hoş sohbetler yaparken; aynı zamanda çocuklarınız doğanın içinde eğlenceli vakitler geçirecek. Fatih Çeşmesi Mesire Yeri'nde kuş cıvıltıları eşliğinde size unutamayacağınız bir gün yaşatacak. Eyüp-Kemerburgaz yolundan Belgrad Ormanı'na girip 6 kilometre sonra karşınıza çıkacak olan Fatih Çeşmesi Mesire Yeri sizi bir gün de olsa tüm karmaşadan uzaklaştıracak.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

İstanbul-Eyüp'te bulunan Zalpaşa Camii, Osmanlı veziri olan ve görevini Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapan Zal Mahmut'un yaptırdığı camidir.

Aynı zamanda medrese, çeşme ve türbeden oluşan bir külliye özelliği taşıyan Zalpaşa Camii, Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. 1577 yılında yapımı biten cami Zal Paşa Caddesi'nde bulunmaktadır. Cami dönem dönem onarımlar geçirmiştir ve son olarak 1955-1963 yılları arasında yenilenmiştir.

İstanbul'un ziyaret edilen noktalarından biri olan Zalpaşa Camii, Zal Mahmut Paşa Camii olarak bilinmektedir. Geziniz sırasında birçok küçük ve etkileyici detayla karşılaşacaksınız. Hem iç hem de dış mimarisinden fazlasıyla etkileneceğiniz Zalpaşa Camii'nin ardından yine Eyüp'te bulunan Eyüp Sultan Camii'ni, Eyüp Sultan Türbesi'ni, Cafer Paşa Medresesi'ni de ziyaret edebilirsiniz.

 • Tarihi Yerler
Puan Ver

İlk yorumu siz yapın.

Mimar Sinan'ın yapıtların biri olan Caferpaşa Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman'ın son savaşında (Zigetvar Savaşı) silahtar olarak bulunan Cafer Paşa'nın adına yaptırılmıştır.

Cafer Paşa'nın önemli bir özelliği daha var. Kanuni Sultan Süleyman'a çok benzemektedir ve Kanuni şehit edildikten sonra ordu dağılmasın diye başa getirilmiştir ve Kanuni Sultan Süleyman adına ferman yayınlamıştır.

Caferpaşa Medresesi'nde on tane küçük sınıf ve bir tane büyük salon bulunmaktadır. Şu an bir kültür merkezi olarak varlığına devam eden Caferpaşa Medresesi'nde birçok meslek eğitimi verilmektedir. Caferpaşa Medresesi gezinizin ardından Şah Sultan Camii\'ni, Eyüp Sultan Türbesi'ni ve Eyüp Sultan Camii'ni ziyaret etmeyi unutmayın. Son olarak Pierre Loti'ye gidip dinlenebilir ve manzarası eşliğinde huzurlu vakitler geçirebilirsiniz.

 • Doğal Güzellikler
İstanbul'un en çok ziyaret edilen piknik alanlarından biridir Aziz Paşa Mesire Yeri. Eyüp-Kemerburgaz'da bulunur ve geniş bir bitki örtüsüne sahiptir.

Bol oksijene sahip olan Aziz Paşa Mesire Yeri'ne bir hafta sonunda gidebilir ve bol oksijenli bir ortamda dostlarınızla birlikte piknik yapabilirsiniz. Buradaki tepeye genellikle özel şirket, okul ve derneklerin yapacakları aktiviteler için oldukça elverişlidir. Kafeteryasında mangal malzemeleri bulabilirsiniz. Ulaşımda zorluk yaşamayacağınız Aziz Paşa Mesire Yeri, Maslak-Gültepe-Levent-Kağıthane gibi yerleşim alanlarına yakın olması sebebiyle çoğu günlerde insanların kahkahasıyla şenlenmeye devam ediyor. Bu arada İstanbul\'un önemli piknik alanları arasında bulunan Göktürk Göleti, Binbaşı Mesire Yeri, Elmasburnu Mesire Yeri, Tayakadın Mesire Yeri, Neşet Suyu ve Ayvat Bendi mesire yerinin de piknik yapmak için tercih edebilirsiniz.